Як прибрати грибок у ванній: способи запобігання цвілі

Владислав Аверченко
Владислав Аверченко

Пліснява (цвіль) у будинку — явище не просто неприємне, а й небезпечне. Якщо грибок вже з’явився, краще позбутися його якнайшвидше. Якщо ж є ознаки, які вказують на те, що він може виникнути, бажано вжити всіх заходів, щоб запобігти його появі.

Зміст:

    Як прибрати цвіль у ванній та інших кімнатах?

    Небезпека плісняви для дому та людей

    Пліснява у ванній, у кутах кімнати або на вікнах — це, безумовно, неестетично і загалом неприємно.

    Але вона загрожує не лише ремонту та вашим речам. Насамперед грибок шкодить здоров’ю дорослих та дітей.

    Ось тільки деякі наслідки знаходження в кімнатах із пліснявою:

    • захворювання дихальних органів — спори проникають у легені, створюючи середовище для розмноження інфекцій;
    • алергії — ще одна проблема, яка може виникнути через вдихання спор грибка;
    • шкірні захворювання — спори вражають шкірні покриви та слизові оболонки;
    • загальна слабкість та зниження імунітету організму (так, серед наслідків контакту з пліснявою – головний біль, хронічна втома, зниження опірності до хвороб).

    Зазначимо, що діти, люди похилого віку, дорослі, які перенесли хвороби або травми, а також всі, хто мають хронічні захворювання, особливо вразливі. Для їхнього здоров’я контакт із грибком та перебування в будинку, де є пліснява, може бути особливо важким.

    Чому у ванній з’являється пліснява?

    Існує думка (не завжди справедлива, але небезпідставна), що проблема цвілі у ванній загострилася в 90-х роках. Саме тоді, у свіжих «євроремонтах» люди почали помічати, що у квартирах з’являється конденсат, а за ним стрімко розвивається грибок.

    Глобально причиною такого масового явища є пластикові вікна. Вони зробили наші будинки та квартири герметичними, що загалом не так погано, якщо у житлі є примусова припливно-витяжна вентиляція. Якщо ж у квартирі закладалися вентканали для витяжки, а надходження повітря організовувалося природним шляхом (через провітрювання та щілини у стінах та вікнах), то, зрозуміло, склопакети миттєво посилили ситуацію з повітрообміном. Як наслідок, вологість у ванних та інших кімнатах підвищилася, що стало причиною появи грибка.

    Далі розглянемо всі ці явища окремо. 

    Недостатня вентиляція

    Відсутність вентиляції (до якого прирівнюється природна вентиляція) — одна з причин виникнення грибка в приміщенні.

    Особливо погано на мікроклімат впливають перепади температури через відкрите вікно взимку. Якщо ви відкриваєте вікно, щоб провітрити, а потім вмикаєте на максимум опалення, щоб швидше нагріти охолоджене приміщення, може випасти конденсат і ризик появи цвілі зросте в рази. Крім цього, такі дії призведуть до великих витрат енергії та рахунки за опалення вас неприємно здивують.

    Висока вологість

    Дуже часто підвищена вологість – ще один із наслідків недостатньої вентиляції.

    Як уникнути появи плісняви ​​у ванній, де вологість неминуче буде високою? Для ванної кімнати важлива гарна витяжка. Витяжний вентилятор може функціонувати за датчиком вологості, тобто працювати до тих пір, поки вологість не прийде в норму. 

    Відсутність сонячного світла

    Ви могли бачити припущення, що приміщення, куди не потрапляє сонячне світло, більш схильні до розвитку в них грибка.

    Це міф: ванна або комора без вікон можуть бути досить сухими (наприклад, завдяки гарній вентиляції), і пліснява в них не з’явиться.

    Поганий повітрообмін та підвищена температура

    Сукупність підвищеної температури повітря, підвищеної вологості та недостатнього повітрообміну дійсно може призвести до появи цвілі. За великим рахунком, це та сама проблема недостатньої вентиляції приміщення. Як правило, зазначені умови найчастіше виникають у ванних, пральних, кухнях. Якщо пліснява вже з’явилася, важливо провести аналіз вентсистеми та виправити всі помилки, допущені при її проєктуванні. 

    Погане опалення

    Недостатнє опалення може стати причиною виникнення грибка, але самого поганого обігріву для цього недостатньо. Наприклад, просто в неопалюваному, але сухому приміщенні, цвіль на стінах може бути відсутньою. А ось якщо стіна будинку має погану теплоізоляцію, холод пройде через стіну і потрапить на теплу сторону, то виникатиме конденсат. Вже це вологоутворення і стане безпосередньою причиною виникнення грибка.

    Щоб такого не сталося, подбайте про якісні конструктиви та утеплення.

    Негерметичність конструктиву

    Продовжуючи тему конструктивів, розглянемо такий недолік як негерметичність. Щілини у стінах, погано виконана герметизація у ванній – це все вразливості, в яких може накопичуватися волога. А де волога – там і пліснява.

    Якщо новий ремонт поки не входить у ваші плани, приділяйте особливу увагу прибиранню зі спеціальною побутовою хімією. 

    Стіни, що виходять назовні (особливо у ванній)

    Саме на неутеплених зовнішніх стінах частіше виникає грибок. Якщо ванна кімната у вашій квартирі або в будинку має зовнішню стіну — обов’язково подбайте про теплоізоляцію. Механізм виникнення конденсату на стіні ми описали вище.

    Різновиди грибка у будинку

    Хоча вся пліснява може бути однаково неприємною, все ж таки грибок буває різним і корисно знати, чим він відрізняється.

    • Чорна пліснява. Найпоширеніша у будинках та квартирах. Візуально є маленькі чорні плями на стінах (іноді просто чорні крапочки). Побачити її можна у вологих приміщеннях – на стінах, кутах, відкосах, вологих підвіконнях. Як і інші його побратими, чорний грибок небезпечний для здоров’я людини й ігнорувати його появу не можна.
    • Біла пліснява. На вигляд може нагадувати відкладення солі. Часто утворюється на меблях або дерев’яному оздобленні, на дверях та рамах. Іноді така пліснява з’являється навіть на кімнатних рослинах та ґрунті!
    • Вважається, що білий грибок не такий небезпечний, як чорний, але недооцінювати його не можна.
    • Синя пліснява, вона ж «синь» або «синева». Синій або сірий із синім грибком зустрічається рідше, але якщо виникає один раз — то стрімко поширюється. Його специфіка в тому, що він утворюється на дерев’яних предметах та оздобленнях, зазвичай із хвойних порід. У зрубах, дерев’яних будинках його ви можете побачити найчастіше. Як і будь-яка інша пліснява, він досить небезпечний для людини.

    Ознаки виникнення плісняви 

    Парадоксально, але далеко не завжди люди одразу розуміють, що в їхньому будинку «оселилася» пліснява. Тим часом чим раніше ви її помітите, тим легше її прибрати й тим ймовірніше, що ви позбавитеся її назавжди.

    Які ознаки вказують на появу грибка у будинку?

    1. Характерний запах. Вогкість, «грибний» запах у кімнаті або в її частині – це ознака, що у вас з’явилася пліснява. Іноді цей запах з’являється раніше, ніж грибок стає помітним.

    2. Візуальні ознаки. Перший наліт може з’явитися у важкодоступних місцях — у щілинах, виступах. Світло туди погано потрапляє, тож і помітити грибок важко. Будь-які сірі, чорні, синюваті, коричневі плями або крапки можуть виявитися пліснявою.

    Як боротися з пліснявою у ванній та інших кімнатах? Про це поговоримо далі.

    Як позбутися цвілі у ванній кімнаті та інших приміщеннях

    Загалом алгоритм усунення плісняви ​​включає такі кроки:

    • З’ясовуємо причину появи грибка. Якщо цього не зробити, він з’явиться знову.
    • Усуваємо причину. Часто це може бути серйозне втручання в конструктив чи інженерні системи, але воно того варте.
    • Забираємо наслідки самого грибка — виконуємо косметичний ремонт, ремонтуємо речі.

    Далі розглянемо докладніше другий, найважливіший етап, під час якого усувається безпосередня причина цвілі.

    Вентиляція для ванної

    Як ми вже з’ясували, проблеми з вентиляцією – це найперша причина появи цвілі.

    Яка може бути вентиляція у ванній кімнаті та як вона впливає на ризик виникнення грибка?

    • Природна вентиляція. Провітрювання в житлових кімнатах і вентилятори у ванній – це про природну вентиляційну систему. Крім того, що вона є малоефективною і передбачає великі витрати енергії на опалення, при такій вентиляції ризик утворення цвілі тільки зростає. Причина – перепади температур у кімнаті. Саме тому краще відразу розглядати лише примусову вентиляційну систему.
    • Припливна вентиляція. Приплив повітря може бути організований припливними клапанами та бризерами. Однак, самого припливу недостатньо, особливо для ванної, звідки важливо виводити забруднене вологе повітря. Саме тому у ванній установлюються також витяжні вентилятори. Ідеальний варіант для ванних кімнат – вентилятори, що працюють за датчиком вологості або таймером. Наприклад, відцентрові вентилятори Elicent Elex або Elicent Elprex, осьові Elicent Elegance або Elicent Eco.
    • Децентралізована вентиляційна система. Може бути реалізована з допомогою побутового рекуператора (наприклад, Elicent REC DUO). Такий агрегат встановлюється в кожну кімнату і забезпечує подачу свіжого, і забір відпрацьованого повітря, а також ефективну рекуперацію енергії до 90%.

    Плюс такої системи в тому, що її можна встановити після завершення основних ремонтних робіт. Також Elicent REC DUO відрізняється тихою роботою.

    Важливо! Якщо ви вирішили поставити побутові рекуператори, то у ванній однаково потрібно встановити вентилятор. Без них повноцінний повітрообмін у цій кімнаті неможливий.

    • Централізована вентиляційна система. Така припливно-витяжна установка забезпечить подачу повітря в житлові кімнати та забір відпрацьованого повітряного потоку із «брудних» зон по всьому будинку.

    Ми можемо рекомендувати для організації централізованої вентиляції обладнання Elicent Rec in-linea, яке забезпечує рекуперацію з ефективністю 91%.

    Компактний агрегат встановлюється у підвісних стелях та у максимальній комплектації забезпечить якісну вентиляцію у восьми кімнатах.

    Припливно-витяжні установки Elicent Rec 280-320 встановлюються вертикально на підлозі. Ефективність рекуперації – 93%, мають вбудовану систему фільтрації.

    Потрібна консультація щодо обладнання?
    Ви можете звернутись до наших експертів за допомогою
    Зв’язатись

    Хоча саме припливно-витяжні вентиляційні агрегати з рекуперацією вважають за найкращий варіант, але будь-яка вентиляція може бути ефективною при правильному проєкті та якісному обладнанні.

    Заміна сантехнічного обладнання

    Іноді власники будинків запитують, як прибрати грибок у ванній, якщо він з’явився на сантехніці або прилеглих стінах. Неправильне встановлення сантехнічного обладнання може сприяти тому, що у ванній накопичується волога і з’являється пліснява.

    У такому разі потрібна або перевстановлення сантехніки з дотриманням усіх правил або повна її заміна. 

    Іонізація

    Іонізація вважається популярним рішенням у боротьбі з грибком у ванній, проте ефективність його під сумнівом.

    Прибрати саму плісняву завдяки іонізації ви зможете, але вона з’явиться знову, оскільки причина виникнення грибка не вирішується. Але головне ж, часто іонізація може навіть нашкодити, адже сам цей процес призводить до загибелі всіх живих мікроорганізмів.

    Висновок — іонізація годиться для разового усунення наслідків грибка, наприклад, після того, як ви вже з’ясували й ліквідували його причину. Проводити її самостійно не можна – для цього потрібно запросити спеціалістів.

    Використання спеціальної побутової хімії

    Спеціальна побутова хімія буває дуже ефективною, але як і іонізація не розв’язує проблему, а бореться з наслідками. При виборі коштів радимо читати відгуки, склад, опис, як саме конкретний продукт бореться з грибком.

    Механічний спосіб усунення грибка

    Як прибрати цвіль у ванній механічним способом? Цей дорогий і трудомісткий спосіб полягає в тому, щоб зняти пошкоджені поверхні та замінити їх на нові. Залежно від ступеня ураження грибком, це може бути як поверховий, так і капітальний ремонт.

    Зазвичай такого методу вдаються у двох умовах:

    • грибок поширився на великій площі, знаходиться у швах плитки;
    • причину виникнення цвілі усунуто і ви вже боретеся з наслідками. 

    Чи ефективні народні методи боротьби з пліснявою?

    Як правило, видалити грибок у ванній народними методами можна, але тільки на початковій стадії та паралельно вирішуючи причину його виникнення.

    Серед таких народних засобів – обробка уражених поверхонь нашатирем, харчовою содою, перекисом водню, оцтом тощо. Пам’ятайте, що будь-який подібний метод може нашкодити ремонту не менше, ніж цвіль, тому використовувати їх потрібно обережно.

    Усунення цвілі у ванній після затоплення

    Як позбавитися грибка у ванній після потопу? Хороша новина в такій ситуації в тому, що якщо затоплення не повториться, то грибок знову не з’явиться.

    Після того, як сталося затоплення, важливо виконати такі дії.

    • Обробка хімікатами ураженого грибком обладнання та поверхонь (по можливості обладнання потрібно зняти).
    • Ремонтні роботи у місцях, які постраждали від потопу.

    Важливо дотримуватись саме такого порядку, а не навпаки.

    Профілактика виникнення плісняви

    Підсумовуючи вищесказане, можемо зробити висновок, що профілактика грибка завжди дешевша й ефективніша за його усунення. Тим більше якщо не розв’язувати проблему, а боротися з наслідками — пліснява повертатиметься знову і знову.

    Профілактика грибка завжди включатиме наступні дії.

    • У кімнаті та будинку має бути припливно-витяжна вентиляція, яка ефективно виводить забруднене вологе повітря та подає свіжу комфортну температуру. Така вентиляція забезпечує хороший повітрообмін прийнятної кратності та опціонально готує повітря (очищає, сушить чи зволожує).
    • Теплоізоляція конструктивів, особливо зовнішніх стін. Саме на таких стінах може випадати конденсат, який часто згодом призводить до утворення плісняви.
    • Своєчасне усунення наслідків затоплень та інших ситуацій, пов’язаних із підвищеною вологістю у кімнатах.
    • Як вивести грибок у ванній на швах плитки та сантехніки?

      Питання про те, як прибрати грибок у ванній трапляються часто не тільки тому, що це «волога» зона. Специфіка ванної кімнати також полягає в тому, що оздоблення цієї кімнати передбачає трудомістке прибирання, а забруднення не завжди помітні.

      • Чистити шви та сантехніку можна будь-якою побутовою хімією, для усунення грибка краще вибрати спеціалізовану. При цьому слід пам’ятати:
      • Перед тим, як прибирати цвіль важливо усунути причину її появи.
      • Слід обов’язково пам’ятати про техніку безпеки — використовувати рукавички, респіратори тощо.
      • Хімікати від грибка необхідно дуже ретельно та багаторазово змивати. Вони токсичні й можуть нашкодити як людям, так і свійським тваринам.
    • Як прибрати грибок на стелі у ванній кімнаті?

      У такій ситуації проблема в тому, що грибок розташований зверху над головою.

      • Алгоритм дій боротьби із пліснявою на стелі наступний:
      • Усуваються причини виникнення грибка.
      • Цвіль зішкрібається шпателем (разом із частиною тинькування).
      • Стеля обробляється побутовою хімією.
      • Накладається спеціальна ґрунтовка з антисептичною дією.
      • Стеля заново тинькується і фарбується.

    • Як позбутися плісняви ​​у ванній, щоб вона ніколи не повернулася?

      Нерідко люди намагаються боротися з пліснявою роками, пробуючи десятки засобів і все безрезультатно. Висока вологість у будинку, погані конструктиви призводять до того, що проблема повертається.

      Як прибрати грибок у ванній кімнаті, якщо у вашому будинку є всі несприятливі умови, що сприяють розвитку цвілі? Підхід має бути комплексним і варто залучати до роботи спеціалістів.

      • Перший крок – проаналізувати мікроклімат у будинку, його конструктиви, якість вентиляції.
      • Другий – виявити одну чи кілька причин формування грибка.
      • Усунути всі причини та вжити профілактичних заходів.
      • Усунути безпосередньо саму плісняву.

      Важливо розуміти, що цвіль — завжди частина більшої проблеми. Ліквідуючи причини, які її викликають, ви в цілому турбуєтеся про благополуччя вашого будинку та здоров’я вашої родини.

    Замовити консультацію

      Натискаючи кнопку “Надіслати”, ви погоджуєтесь з Правилами обробки персональних даних